90 lat Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości

W sobotę 19 maja 2018 r. uroczyście obchodziliśmy 90-lecie Izby, do której znów po kilkudziesięciu latach przynależy nasz o ponad VI wiekowej tradycji Cech zdunów.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od uroczystej celebracji Mszy Św. w głównej krakowskiej świątyni – Kościele Mariackim na Rynku Gł. w Krakowie, pełnym historycznych pamiątek cechów rzemieślniczych. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe, odświętnie przystrojeni w insygnia cechowe Starsi wszystkich Cechów zrzeszonych w Izbie, jak również delegaci z innych Izb z terenu całej Polski.

Po uroczystościach kościelnych nastąpił przemarsz przedstawicieli rzemiosła przez Rynek i złożenie kwiatów upamiętniających patriotycznego rzemieślnika Walentego Badylaka i naszego bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki.

Następnie w Centrum Kultury na Rynku Głównym w obecności Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego odbyła się sesja, na której wręczono zasłużonym rzemieślnikom medale i odznaczenia oraz wysłuchano przemówień przybyłych przedstawicieli wszystkich najwyższych władz Krakowa i Małopolski oraz Rządu.

Z tej też okazji wybito okolicznościowy medal oraz wydano specjalną jubileuszową księgę prezentującą tradycje i współczesność Małopolskiej Izby.

Uroczystość tak w wygłoszonych przemówieniach władz lokalnych jak i przedstawicieli organizacji rzemieślniczych stała się okazją nie tylko do podsumowania bogatej historii, ale także refleksji nad tym czym rzemiosło w Polsce było, czym jest i czym powinno być. Szczerze przedstawiono trudności i problemy z jakimi dziś musi się borykać rzemiosło, ale też wskazano na podstawowe działania, które podejmuje rzemiosło, by przywrócić mu jego podstawowe prawa i struktury, a przez to odbudować jego dawna renomę i możliwość rozwoju, które przyciągną młodzież do nauki zawodu.

Jubileuszowe życzenia wyrażone przez rzemiosło można by streścić do dwóch:

żeby zaczęto wymagać posiadania kwalifikacji zawodowych

i przynależności do organizacji cechowej.

W uroczystościach nasz Cech zdunów, reprezentowany był przez Starszych Cechu , którzy po raz pierwszy wystąpili w nowo wykonanych Insygniach Cechowych – Łańcuchach z tradycyjnymi herbami zdunów.

90 lat Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości