Po raz pierwszy na MTP Budma – Kominki wziął udział reaktywowany w 2016 r., a powstały w 1403 r. Małopolski Cech Zdunów.
Cech nie przyjechał na targi tylko po to „aby się pokazać”, lecz aby przedstawić swoje główne działania w które aktualnie angażuje się w Krakowie, a które służą promowaniu i wdrażaniu przygotowanego przez Cech „Programu Antysmogowego Rzemiosła Zduńskiego EKOALTERNATYWA”.
Cech zabiegając o upowszechnienie technologii proekologicznego ogrzewania domów drewnem w sposób który gwarantuje budowanym przez zdunów piecom i kominkom wyłącznie niskoemisyjną eksploatację, przedstawił propozycję wprowadzenia klasyfikacji poziomu emisji i zabezpieczeń eksploatacyjnych, a także sposób „dostosowania” do nowych wymogów emisyjnych, budowanych w tradycyjnych technologiach pieców kaflowych oraz typowych „starych” wkładów kominkowych. W tym celu na targach promował stosowanie najnowszych technologii, materiałów i urządzeń zduńskich służących zabezpieczeniu i zagwarantowania niskoemisyjnego spalania drewna podczas praktycznego użytkowania pieców i kominków.
Swoją promocję kierował zwłaszcza na prototypowe proemisyjne rozwiązania branży zduńskiej czyli na akumulacyjny piecowy filtr kanałowy z nowej generacji katalizatorem opracowanym przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na targach Cech prowadził też zbiórkę podpisów pod Apelem do Premiera RP, w którym zwraca się o udzielenie wsparcia zduńskiemu antysmogowemu programowi ochrony powietrza EKOALTERNATYWA.
Wielka ilość zebranych w krótkim czasie podpisów, była widocznym dowodem poparcia jakiego udzielili działaniom Cechu uczestnicy Targów.

CECH na Międzynarodowych Targach Poznańskich Budma 2018