W środowisku dużo się dzieje, ale branża zduńska nie śpi.
W ramach realizowanego projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich “Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ dwudziestu członków Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych – dzięki wsparciu Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, w której to Izbie Cech jest zrzeszony – brało udział w owocnym i merytorycznym wyjeździe szkoleniowym do samego serca europejskiej stolicy pieców i drewna – Austrii.

W ciągu spędzonego tam tygodnia grupa odwiedziła szereg istotnych w branży placówek, by poznać zduńskie tradycje i nowoczesne rozwiązania, a także żeby się przekonać na własnej skórze, jak wielkie są różnice między rynkiem ichniejszym a naszym. Wyjazd obfitował w liczne prezentacje, rozmowy, szkolenia i pokazy. Grupa miała okazję zobaczyć siedziby największych w Europie firm zduńskich, ich hale produkcyjne i fabryki, laboratoria i warsztaty, a także jedyną w kraju szkołę zduńską dla przyszłych mistrzów i czeladników.

Każdy dzień był na swój sposób inspirujący, dzięki czemu zdobyte tam wiedza i doświadczenie z całą pewnością zaowocują w rozwoju branży zduńskiej w Polsce – i to zarówno w sensie edukacyjnym, jak i zawodowym. Przed nami ogrom pracy, ale mając na względzie jakże mocne korzenie zduńskich struktur u naszych sąsiadów, jesteśmy głęboko przekonani, że warto się u nas takiego wysiłku podjąć.

Niech ten wyjazd będzie nam wszystkim drogowskazem ku efektywniejszym standardom ogrzewania domów jak i przekazania wiedzy naszym przyszłym uczniom – zdunom. Nie mamy bowiem najmniejszych wątpliwości, że nowoczesne piece i drewno, polskie OZE – przy odrobinie zdrowej świadomości wśród władz i mieszkańców – mogą być przyszłością rodzimej energetyki; źródłem oszczędności, ciepła i radości.

Tymczasem dziękujemy wszystkim zainteresowanym za ukazanie nowych perspektyw i cóż… Do zobaczenia przy kominku… piecokominku!

Relacja z wyjazdu szkoleniowego w ramach programu “Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”