ZAPROSZENIE na                                                                                                          

ŚWIĘTO  RZEMIOSŁA  ZDUŃSKIEGO

10 maj 2019 r.

Przed trzema laty reaktywowaliśmy istnienie Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych.

Obecnie chcemy przywrócić nasze patronalne Święto Rzemiosła Zduńskiego, które będziemy obchodzić w oktawie Święta św. Floriana, którego o ochronę i pomoc proszą wszystkie zawody związane z ogniem.

Chcielibyśmy, aby nasz Cech, który ma „żywić i bronić” wszystkich związanych z budową pieców i kominków, cieszył się poparciem całej branży i aby wszyscy związani z nią zawodowo mogli stać się jego członkami.

 

Dlatego, aby lepiej poznać tradycję zduńską, obecne działania i dalsze projekty Cechu, a także nawiązać twórczą współpracę i stać się jego członkiem, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym Święcie Patronalnym.

Bardzo pragnęlibyśmy, aby Cech zjednoczył wszystkich zawodowo związanych z budową pieców i kominków wykonawców, producentów i dystrybutorów materiałów i urządzeń zduńskich. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w obliczu realnych zagrożeń dla naszej branży, które począwszy od „krakowskiej” uchwały antysmogowej, mają być przez władze ze wsparciem lobbystów zainteresowanych likwidacją konkurencyjnego ogrzewania drewnem, rozszerzone na całą Małopolskę i inne regiony Polski. Pokażmy naszą jedność i odpowiedzialność za historyczne i wielowiekowe dziedzictwo rzemiosła zduńskiego. Pokażmy w czasie Święta, że jest nas wielu, pokażmy naszą determinację i wiarę, że w naszym kraju także będziemy mogli cieszyć się podobnymi prawami, jakie obowiązują wykonawców pieców i kominków w całej Europie.

Pokażmy, że możemy mieć podobne, skuteczne organizacje zawodowe jak oni, że możemy podobnie szkolić i przygotowywać nowych fachowców o potwierdzonych egzaminami czeladniczymi i mistrzowskimi umiejętnościach, że możemy równie budować najbardziej bezpieczne i proekologiczne instalacje grzewcze domów, które nie tylko ogrzeją najzdrowszym ciepłem ale będą cieszyć pięknem, które zapewnia naturalny ogień spalanego drewna. Niech udział w Święcie Rzemiosła Zduńskiego, zamanifestuje obecność naszego rzemiosła na rynku, niech ukaże jego niezbywalną potrzebę mieszkańcom i naszą wolę kontynuowania jego dziedzictwa.

                                                                                     Gorąco zapraszamy do świętowania

 

                                                       Jacek Ręka

                                                           Starszy Cechu

Będzie nam niezmiernie miło, jeśli dołączycie Państwo do nas, zwiększając liczbę „braci cechowych” i pokazując decydentom, że jest nas wielu, więc tak łatwo nie będzie można nas zlikwidować. W celach organizacyjnych prosimy o jak najszybsze potwierdzenie swojego udziału.

ŚWIĘTO RZEMIOSŁA ZDUŃSKIEGO  – 10 MAJA 2019 r.

 

10.00 – Msza Św. inauguracyjna – Kościół św. Floriana – przy Placu Matejki ul. Kurniki 2

11.00 – Przejście przez Rynek Gł. do siedziby Małopolskiej Izby Rzemiosła  na ul. Św. Anny 9

Sesja konferencyjna:

11.30 – Otwarcie konferencji i przywitanie przybyłych gości

          – Wystąpienia zaproszonych gości

12.00 – Maciej Burdzy  – Historia rzemiosła zduńskiego w Krakowie

12.45 – mgr inż. Henryk Kawalec -Rzemiosło kominiarskie w działaniach na rzecz czystego powietrza

13.15 – przerwa na kawę/lunch

14.00 – prof. dr hab. inż. Mariusz Filipowicz (AGH) – Możliwości wykorzystania  OZE do

             ogrzewania budynków

14.45 – mgr Jacek Ręka – Rzemiosło zduńskie w działaniach na rzecz czystego powietrza

15.30 – czas  na pytania, dyskusje

16.00 – WALNE ZGROMADZENIE Członków Cechu

             (możliwość zwiedzania Krakowa dla gości niezrzeszonych)

18.00 – uroczysta kolacja w Restauracji Cechowa ul. Jagiellońska 11 (przecznica ul. Św. Anny)

 

Uwaga:

Ze względów organizacyjnych proszę o zgłoszenie swojego udziału i swoich zaproszonych gości, a także określenie czy życzycie sobie Państwo pomocy w zorganizowaniu noclegu i ilu gości chciałoby wziąć udział w uroczystej kolacji .

Udział w konferencji dla członków i zaproszonych gości jest bezpłatny. Goście pokrywają jedynie koszt kolacji w cenie 100 zł + ew. nocleg.

 

Zaproszenie na Święto Rzemiosła Zduńskiego