Erasmus+

Małopolski Cech Zdunów i Zawodów Pokrewnych, dzięki wsparciu Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, w której Cech jest zrzeszony, uczestniczył w projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich “Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+ – projekt „Szkolenie kadry inwestycją w kształcenie młodzieży- ku przyszłości nowoczesnego zduństwa”.
Do projektu zostało zakwalifikowanych 20 rzemieślników z branży zduńskiej zrzeszonych w Małopolskim Cechu Zdunów, którzy są (byli lub chcieli być) członkami Komisji Egzaminacyjnych, przygotowując, a następnie przeprowadzając egzaminy czeladnicze i mistrzowskie lub posiadając odpowiednie kwalifikacje do pełnienia tej funkcji oraz posiadając własne zakłady rzemieślnicze, do których chętnie przyjmują uczniów na praktykę.
Osoby, które zostały zakwalifikowane do projektu wzięły udział w tygodniowym przygotowaniu językowo-kulturowo-zawodowym, zorganizowanym przez Małopolską Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie, obejmującym zajęcia z języka niemieckiego i angielskiego, a także szkolenie kulturowe i zawodowe.
Meritum projektu był tygodniowy wyjazd do samego serca europejskiej stolicy pieców i drewna – Austrii. W ciągu spędzonego tam czasu grupa odwiedziła szereg istotnych w branży placówek, by poznać zduńskie tradycje i nowoczesne rozwiązania, a także żeby przekonać się na własnej skórze, jak wielkie są różnice między rynkiem ichniejszym a naszym. Wyjazd obfitował w liczne prezentacje, rozmowy, szkolenia i pokazy. Grupa miała okazję zobaczyć siedziby największych w Europie firm zduńskich, ich hale produkcyjne i fabryki, laboratoria i warsztaty, a także jedyną w kraju szkołę zduńską dla przyszłych mistrzów i czeladników.
Każdy dzień był na swój sposób inspirujący, dzięki czemu zdobyte tam wiedza i doświadczenie z całą pewnością zaowocują w rozwoju branży zduńskiej w Polsce – i to zarówno w sensie edukacyjnym, jak i zawodowym. Przed nami ogrom pracy, ale mając na względzie jakże mocne korzenie zduńskich struktur u naszych sąsiadów, jesteśmy głęboko przekonani, że warto się u nas takiego wysiłku podjąć.
Niech ten wyjazd będzie nam wszystkim drogowskazem ku efektywniejszym standardom ogrzewania domów, jak i przekazania wiedzy naszym przyszłym uczniom – zdunom. Nie mamy bowiem najmniejszych wątpliwości, że nowoczesne piece i drewno, polskie OZE – przy odrobinie zdrowej świadomości wśród władz i mieszkańców – mogą być przyszłością rodzimej energetyki; źródłem oszczędności, ciepła i radości.
Sprawozdanie z realizacji projektu

NIW
Strona powstała przy wsparciu Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.