Święto Rzemiosła Zduńskiego w Krakowie

Jak co roku, w powiązaniu ze świętem patronalnym zdunów – św. Florianem, będącym również patronem Krakowa – członkowie najstarszego w Polsce Małopolskiego Cechu Zdunów i Zawodów Pokrewnych zgromadzili się na Walnym Zgromadzeniu w ramach Święta Rzemiosła Zduńskiego. Uroczystość odbyła się w historycznej siedzibie krakowskiej Izby Rzemieślniczej, zlokalizowanej w najstarszej części miasta, tuż obok Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam miała miejsce konferencyjna część zjazdu.

W ramach stałego doskonalenia zawodowego członków Cechu, przy udziale uczestników obu rocznych szkół zduńskich prowadzonych przez Cech, tym razem poruszano tematykę prawną związaną z wykonywaniem zawodu zduna w Polsce – szczególnie w kontekście tradycyjnych technologii budowy pieców pokojowych i kuchennych. W części praktycznej uczestnicy mieli okazję zapoznać się oraz przećwiczyć obsługę nowego austriackiego programu obliczeniowego do normy PN-EN 15544, określającej warunki projektowania i stosowania indywidualnie budowanych pieców kaflowych oraz możliwość wprowadzania indywidualnych zmian w piecach prefabrykowanych, posiadających fabryczne dopuszczenie do stosowania.

Główna część uroczystości miała miejsce w Katedrze na Wawelu, gdzie przy Konfesji, w której znajdują się relikwie ciała św. Floriana, została odprawiona Msza Święta. Poprzedziło ją zwiedzanie z przewodnikiem grobów królewskich, wieży z dzwonem Zygmunta oraz innych zabytków Katedry.

Święto zakończyła wspólna kolacja w zabytkowej restauracji krakowskich cechów.

Ktoś może zapytać: „Po co nam cechy i tego rodzaju święta?” My to już wiemy – ale dzięki takim wydarzeniom coraz bardziej przekonujemy się, że dawną rangę naszego Cechu Zduńskiego, godną jego wielowiekowej tradycji, przywrócimy tylko wtedy, gdy mieszkańcy znów zrozumieją, że to właśnie zduni mogą zaoferować im najlepszy, najtańszy, a zarazem najnowocześniejszy system głównego ogrzewania domów i mieszkań.

Tak długo, jak ludzie będą szukać innych rozwiązań grzewczych, nasze rzemiosło pozostanie w cieniu. Tymczasem dziś dysponujemy technologiami, materiałami i urządzeniami, które pozwalają nam wygrać ten wyścig i ponownie stać się liderem w dziedzinie indywidualnych systemów ogrzewania, opartych na najlepszym, stabilnym i odnawialnym źródle energii – drewnie.

Ta wizja gromadzi nas na każdym Święcie Rzemiosła Zduńskiego, motywuje do pracy i nieustannego doskonalenia – zarówno siebie, jak i nowych pokoleń zdunów – zapewniając ciągłość i rozwój naszego historycznego Cechu.

NIW
Strona powstała przy wsparciu Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.